Dubai Vize Evrakları & Ücreti 2021

Dubai Vize Evrakları & Ücreti 2021

Dubai Vize

Dubai sınırlarına seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahiplerinin vize sahibi olma zorunluluğu vardır. Hususi (Yeşil), Diplomatik (Siyah) ve Hizmet (Gri) pasaport sahipleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak şartı ile Dubai seyahatleri için vize sahibi olma zorunluluklarından muaf tutulurlar. Birleşik Arap Emirliği seyahati gerçekleştirecek olan kişilerin seyahat sebeplerine uygun olan Dubai vizesi türlerine başvuru yapmaları gerekir.

Dubai vize başvurularında Dubai Konsolosluğu Göçmenlik Bürosu yetkili merci olmaktadır. Dubai vize başvurusu aşamalarında hizmet sağlayan akredite kurumların başvuruları değerlendirme ve onay verme yetkileri bulunmaz. Dubai vize işlemleri online bir şekilde de gerçekleştirilmektedir. Dubai e vize başvurusunda pasaport üstünde herhangi bir işlem yapılmamaktadır. Göçmenlik Bürosuna yapılmış vize başvurusu pasaport görseli ve talep edilen diğer gereken evraklar ile gerçekleştirilir.

Dubai Vize İşlemleri

Dubai vize işlemleri için öncelikle seyahat sebeplerine uygun olacak vize türünün belirlenmesi gerekir. Başvuru aşamalarında belirlenen vize türlerine ait gereken evrakların eksiksiz bir şekilde ibraz edilmesi koşulu da aranmaktadır. Dubai Konsolosluğu Göçmenlik Bürosu’nun gerek görmesi durumunda başvuru sahiplerinden ek evraklar da talep edilebilmektedir.

Dubai vize başvurusu Dubai Konsolosluğu resmi internet sitesi üzerinden online bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Dubai online vize başvurusu esnasında BAE Konsolosluğu direkt hizmet vermemektedir. Bu başvuru işlemleri Birleşik Arap Emirlikleri Göçmenlik Ofisi tarafından yetkilendirilen vize başvuru merkezleri aracılığıyla gerçekleştirilebilmektedir. Dubai vize türleri ülke sınırları içinde ikamet edilecek olan sürelere göre de farklılık gösterebilmektedir. Talep edilmesi ve ek hizmet bedelleri dahilinde Dubai vizesi uzatma işlemleri Dubai sınırları içinde gerçekleştirilir.

Dubai Vize Türleri

-30 Gün Tek Girişli Vize: Dubai vizesi onayları ile belirtilmiş olan tarih aralıklarında ülke sınırları için de bir sefer giriş en fazla 30 gün ikamet hakkı sağlayan vize türü olmaktadır. Kısa vadeli ve bir seferlik girişli Dubai vizesi ile Birleşik Arap Emirlikleri sınırları içinde en fazla 30 güne kadar ikamet edilebilmektedir.

– 30 Gün Çok Girişli Vize: Dubai vizesi onayları ile belirlenen tarih aralıklarında çok sefer giriş ve 60 gün içine 30 gün ikamet hakkını da sağlamakta olan vize türüdür.

– 90 Gün Tek Girişli Vize: Dubai vize onayları ile belirlenen tarih aralıklarında ülke sınırları içinde tek bir defa giriş ve en fazla 90 gün ikamet hakkı sağlamakta olan vize türüdür. Tek girişli uzun dönem Dubai vizesi sahibi olan kişilerin 1 ay da bekleme süreleri bulunur.

– 90 Gün Çok Girişli Vize: Dubai vize onayları ile belirlenmiş olan tarih aralıklarında ülke sınırları içerisine çok sefer giriş ve 90 gün de ikamet hakkı sağlamakta olan vize türüdür.

Dubai Vizesi İçin Gereken Evraklar

-Pasaport: Birleşik Arap Emirlikleri vize başvuru aşamalarında kullanılacak olan pasaportların başvuru tarihlerden itibaren en az 6 ay geçerlilik süresi olması gerekmektedir. Pasaportlar üzerinde yer alan fotoğrafların en güncel tarihli olması oldukça da önemlidir. Pasaport bilgilerinin yer aldığı sayfaların taranmış bir hali talep edilen evrakların arasında yer alır.

– Nüfus Cüzdanı: Başvuru aşamalarında ibraz edilen Nüfus Cüzdanları ile pasaport bilgilerinin birbiri ile aynı olması gerekmektedir. Evlilik sebebiyle soyadı değişikliği olması durumlarında da vize başvurularında öncelikle kimliklerin güncellenmesi de zorunludur.

– Biyometrik Fotoğraf: Dubai vize başvurusu aşamalarında en güncel tarihli biyometrik fotoğrafların ibraz edilmesi gerekir. Biyometrik fotoğrafların beyaz fonlu ve belirlenmiş olan koşullara uygun bir şekilde çekilmesi zorunluluğu da bulunur.

– Dubai Vize Başvuru Formu: Dubai vize başvurusu formu başvuru esnasında Dubai Konsolosluğu tarafından sizlerden talep edilmektedir. Başvuru formları içinde yer almakta olan sorulara doğru ve eksiksiz bir şekilde cevap verilmesi zorunluluğu da bulunur.

– Vize Ücret Dekontu: Dubai vize ücretlerinin ödendiğine dair ücret dekontlarının başvuru aşamalarında ibraz edilmesi gerekir.

Dubai Transit Vize

Dubai havaalanı üzerinden başka bir ülkeye seyahat edecek olan kişilerin gereken vize türlerinden olmaktadır. Dubai transit vize sahibi olan kişiler 96 saati aşmamak koşulu ile Birleşik Arap Emirliklerine giriş yapabilirler. Yolcuların transit uçuşları esnasında terminal değişikliği yapması gibi durumlarda da transit vize türü talep edilmektedir. 24 saat içinde Dubai havaalanı sınırları içinden çıkmamak koşulu ile gerçekleştirilen seyahatlerde Dubai transit vize sahibi olma şartı da aranır.

Pasaport İşlemleri

Dubai Konsolosluğu Dubai vize başvurusunu online bir şekilde kabul etmektedir. Dubai pasaport resmi ile e vize sahibi olarak seyahat edilen ülkeler arasında yer alır. Dubai vize işlemleri esnasında talep edilen pasaport bağlı olunan semtin Emniyet Müdürlüğü üstünden tahsis edilmektedir. Pasaport başvurularında şahsen yapılma zorunluluğu da olmaktadır. Dubai yeşil pasaport, siyah pasaport ve gri pasaport sahiplerine de vize olmadan seyahat etme imkanı sağlamaktadır. Bordo (Umuma Mahsus) pasaport sahibi olan kişilerin Dubai’ye yapacakları seyahatleri için vize başvurusunda bulunması gerekir.

Not: Dubai vize başvurusu Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde oturum izni olmasına rağmen başvurularda bulunamayacak bazı ülkeler de vardır. Filistin, Suriye, İsrail ve Afganistan vatandaşları Dubai sınırları içerisinde yasaklı ülkeler arasında bulunmasından ötürü Türkiye’den başvuru gerçekleştirememektedirler. Bu belirtilen ülkeler haricinde Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde oturum izni olan orta doğu vatandaşları başvuru işlemlerini Türkiye’den yapabilir. Avrupa Birliği (AB) vatandaşları ise Dubai’ye vizesiz giren ülkeler statüsünde bulunmasından ötürü vize başvuru işleminden muaf tutulmaktadırlar.

Give a Comment

Acil Vize