Dubai Ticari Vize

Dubai Ticari Vize

Dubai Ticari Vize

Dubai ticari vize, ticari nedenler ile Dubai’ye giriş yapmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının alması gereken vize türüdür. Ticari fuarlar, iş görüşmeleri, toplantılar ya da herhangi bir ticari organizasyona katılmak için bu vizeye sahip olmak gerekmektedir.

Hizmet Pasaportu, Hususi Pasaport ve Diplomatik Pasaport sahibi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 90 günü aşmayan ticari ziyaretlerinde Dubai için vize uygulamasından muaftır. Ancak Bordo Pasaport sahibi şahıslar, Dubai’ye gerçekleştirecekleri ticari seyahatlerde vize almak zorundadır.

Vize uygulamasından muaf olan kişilere tanınan süre 180 gün içerisinde toplanda 90 gün ile sınırlı olmaktadır. Başvuru sahipleri, Dubai’de katılacakları seyahat süresine göre kısa süreli ya da uzun süreli vize tiplerine başvuru yapmalıdır. Vizenin onaylanması için kişilerin doğru vize tipini seçmesi önemlidir.

 

Birleşik Arap Emirlikleri’nde düzenlenen fuarlara, sempozyumlara katılmak isteyen, ticari faaliyetlerde bulunmak isteyenlerin almak zorunda olduğu vize türü olan Dubai ticari vizesi kısa süreli vize türleri arasında yer alıyor.

30 günlük çok girişli, 90 günlük çok girişli vize türü olarak ikiye ayrılan ticari vize aldığınızda Dubai’ye tekrar gitmek için vize başvurusu yapmanız gerekmiyor.

Turistik vize başlığı altında yer alan kısa süreli çok girişli bir vize türü olan Dubai ticari vizesi aldığınızda geçerlilik süresi 60 gün olup 60 gün içinde kullanılmayan vizeler geçerliliğini kaybeder.

Dubai ticari vize almak için en az 6 ay geçerliliğe sahip olan bordo pasaport sahibi olmanız gerekiyor. Pasaportunuzun en az 6 ay geçerliliğinin olması, ticari amaçlar ile seyahat ediyor olmanız gerekiyor.

Vize evraklarınızı tamamladıktan sonra Dubai ticari vizesi kayıt işlemlerinizi yapmanız gerekiyor. Kayıt işlemleri sonrasında 3 gün içinde başvurunuz değerlendiriliyor ve başvurunuz sonuçlandırılarak mai adresiniz üzerinden size bilgi veriliyor. Dilerseniz konsolosluğa giderek sonucu alabilir veya adresinize posta yolu ile gönderilmesini sağlayabilirsiniz.

Dubai Ticari Vize Başvuruları Nereye Yapılmaktadır?

 

Dubai ticari vize başvuruları, online olarak gerçekleştirilmektedir. Birleşik Arap Emirlikler, Konsolosluklarına yapılan vize başvuruları onaylanmayacaktır. Dubai için alınacak vizeler, e-vize özelliğini taşımaktadır. Talep edilen evrakların ibraz edilmesi de online şartlara uygun şekilde olmalıdır.

Talep edilen her belge renkli bir şekilde taranmalı ve Arap Emirlikleri e-vize sistemine aktarılmalıdır. Başvuru sahipleri vize sistemine e-mail hesaplarını tanıtmalıdır.

Vize inceleme sürecinde kullanılacak bir e-mail olmalıdır. Başvuru sahipleri uzun süreli Dubai vize başvuru yapacak ise Dubai’de yer alan Dubai Göçmenlik bürolarından başvurularını gerçekleştirebilir.

Dubai Ticari Vize Kaç Günde Sonuçlanır?

Eksiksiz bir şekilde hazırlanan ve e-vize sistemine aktarılan evraklardan sonra vize inceleme süresi başlatılmaktadır. Online olarak yapılan başvuru esnasında vize başvuru formu dikkatli bir şekilde doldurulmalıdır. Eksiksiz başvurular 72 saat içerisinde onaylanmaktadır.

Bu sürenin uzamasında etkili olan bazı unsurlar vardır; Birleşik Arap Emirlikleri’nin yoğun dönemleri, resmi tatilleri ve çalışma günleri vize inceleme süresinde farklılıklar göstermesine neden olmaktadır. Başvurular yapılmadan önce bu etkenler dikkate alınmalıdır.

Dubai Ticari Vize Çeşitleri

  • Kısa Süreli Dubai Ticari VizesiKısa süreli Dubai vize başvurularında başvuru sahiplerine tek girişli ve çok girişli gibi iki çeşit Dubai seyahat hakkı tanınmaktadır. Kısa süreli Dubai ticari vize başvurusunda bulunan kişiler ülke içinde 30 gün seyahat hakkı elde etmektedir.
  • Seyahat süresi 28 gün olarak ayarlanmalı ve 30 gün dolmadan Dubai’den çıkış yapılmalıdır. Ticari nedenler ile alınan bu vizenin uzaması mümkün değildir. Belirtilen süreler içinde giriş yapılmalı ve vize süresi bitmeden çıkış gerçekleştirilmelidir.
  • Uzun Süreli Dubai Ticari VizesiUzun süreli Dubai vizesinde de kısa süreli vize gibi tek girişli ve çok girişli olmak üzere iki farklı seçenek bulunmaktadır. Uzun süreler için alınacak olan bu vize ilk başta başvuru sahiplerine 90 gün seyahat hakkı tanımaktadır.
  • Kısa süreli Dubai ticari vize gibi bu vize türünde de başvuru sahiplerine vize süresini uzatma hakkı tanınmamaktadır. 90 gün içinde Dubai seyahatleri sonlandırılmalıdır.

Dubai Ticari Vize Evrakları

Başvuruların online olarak gerçekleşmesi nedeniyle Dubai ticari vizesi evrakları da dijital ortama aktarılmalıdır. Evrakların her birinin renkli fotokopi ve taraması Dubai vize sistemine yüklenmelidir.

  • Nüfus Cüzdanı FotokopisiArka ve ön yüzü net bir şekilde ayarlanmış olan başvuru sahiplerine ait Nüfus Kimlikleri, e-vize sistemine yüklenmelidir.
  • Pasaport FotokopisiDeforme olmamış, 10 yıl içerisinde çıkarılmış ve Dubai seyahatinden sonra en az 6 ay geçerliliğini devam ettiren pasaportlar kabul edilmektedir. Pasaportların renkli fotokopileri dijital ortama aktarıldıktan sonra Dubai e-vize sistemine yüklenmelidir.

Başvuru Sahipleri Yabancı Uyruklu İse; Türkiye Cumhuriyeti Oturum Belgesi

Give a Comment

Acil Vize